SIKCA SORULAN SORULAR

Eski çağlardan kalma yapıları incelediğimizde mermerin sıklıkla kullanıldığını görebiliriz. Sütunlar; mermer nerelerde kullanılırsorusu için akla gelen en eski yapıtlardır. Mezopotamya medeniyetlerinde mermer, sütunlar için favoriydi. Günümüzde mermer, ağırlık kaldırma özelliğinden çok, dekor amaçlı sütunlarda kullanılmaktadır.
Şömine üzerindeki kiri ve tozu, ılık saf suyla nemlendirilmiş yumuşak bir bezle silin. Mermeri temizlerken sıcak su kullanmayın. Su lekeleri oluşmaması için mermer yüzeyinde su damlaları bırakmayın. Mermer, çok kirliyse, bezi sık sık temizleyin ve suyunu sıkıp silme işlemine devam edin. Şayet, su lekeleri çıkarmakta yetersizse, talimata uygun olarak mermer için tasarlanmış bir temizlik ürünü kullanın.
Mermer nerelerde kullanılır sorusunun bir başka cevabı da mobilyalar. Evinize uygun maliyete şıklık katmanın yolu, mermer mobilyalar ve aksesuarlardan faydalanmaktır. Mermer kesme tahtası, masa, sehpa, TV ünitesi, fıskiye ve dekoratif saat gibi ögeleri, evinizde kullanmayı düşünebilirsiniz.
Mermer, lüksün ve zenginliğin bir sembolü. Merdivenler de mekanın en dikkat çeken taşlarından biri. O halde, mermer nerelerde kullanılır sorumuzun ilk cevabı; “merdivenler” olmalıdır. Otelde, restoranda, bina boşluklarında ve iş yerlerindeki merdivenlerde kullanıldığında, ortama güzellik katar. Ayrıca ahşaba göre daha uzun ömürlüdür ve temizliği daha kolaydır. Granite göre daha ucuz olduğu için basamaklarda tercih edilen bir taştır.
Mermer, zaman geçtikçe güzelleşen ve değer kazanan dayanıklı bir tasarım malzemesidir. Mermer nerelerde kullanılır sorusuna cevap verirken, bu özelliğini dikkate almalıyız. Mermeri evin odak noktası olan şöminede backsplash olarak kullanarak misafirlerinize görsel bir şölen sunabilirsiniz. Şömineye hak ettiği sıcaklığı vermek ve ortamı romantikleştirmek için mermer, akıllıca bir adım olacaktır.
Mermer nerelerde kullanılır sorusuna bir cevabımız da çeşme yapımında olacak. Zenginliğin baş mimarisi mermer, eski tarihlerden bugüne çeşme yapımında da kendini göstermiştir. Sultan 3. Ahmed Çeşmesi, Bereketzade Çeşmesi ve Abdülaziz Han Çeşmesi, ülkemizde en çok bilinen eski mermer yapılardan bazılarıdır.
Banyo; mermer nerelerde kullanılır sorusunun bir başka cevabıdır. Mermerin zarifliğini banyo dekorunda kullanmak, klasik ve lüks bir seçim. Mermer fayanslarla zemini ve duvarları kaplayabilir ve saraylara taş çıkaracak güzel bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyo lavabosunu, tezgahı ve küçük ayrıntıları da mermerle kaplayarak mermerin avantajlarından faydalanabilirsin. Seçeceğiniz doğru renk, banyoda bulunan ahşaba sihirli bir dokunuş katacaktır. Mermer küvet ise, ayrı bir çekicilik katacaktır.
Merdivenlerde kullanılan mermeri, zemin kaplamada kullanarak harika bir bütünlük yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz. Mermer sert ve dayanıklı bir döşeme malzemesi olduğundan zeminde kullanmak akıllıca olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta; özel bakımıdır.
Mermer nerelerde kullanılır sorusunun bir diğer cevabı da mezar yapımıdır. Mezar yapımında taşın cinsi çok önemlidir. Mezar, yıllarca kara, yağmura ve diğer etkenlere karşı sağlam durmalı ve bozulmamalıdır. Mermer, sağlamlığı ve görsel güzelliği sebebiyle mezar yapımında ülkemizde sıklıkla başvurulan geleneksel bir yapı malzemesidir. Mermer mezar baş taşı üzerine baskı desenler uygulanabilir, yazı yazılabilir ve boyanabilir. Mermer, mezarın tüm alanına kabartma yapılmasına imkan verir. Mermer suluk gibi detaylarla mezarı
Mutfak tezgahı, evin havasını değiştiren en gözde mekanlardan biri. O zaman, mermer nerelerde kullanılır sualinin akla ilk gelen cevaplarından bir tanesi de kesinlikle mutfak tezgahları olmalıdır.